Midesinden 2 kilo saç çıktı!

Midesinden 2 kilo saç çıktı!

ABONE OL
15 Şubat 2024 09:49
Midesinden 2 kilo saç çıktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osmaniye’de dikkat çekici bir olay yaşandı. Karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri uzun süredir devam eden bir kadın hasta, özel bir hastaneye başvurdu.Hastane doktorları tarafından muayene edilen kadının yapılan tetkiklerinde, midesinde yabancı bir cisim tespit edildi.

Ameliyatla midesi temizlendi

Tetkiklerin ardından hastanın ameliyat edilmesine karar verildi.Ameliyat sırasında, 40 yaşındaki kadın hastanın midesinden 2 adet, her biri 12-13 santimetre uzunluğunda olan ve ince bağırsağında toplamda 10 santimetre uzunluğunda 3 adet olmak üzere toplam 2 kilogram ağırlığında kıl kütlesi çıkarıldı.

Rapunzel Sendromu var

Hastada nadir görülen rapunzel sendromu tespit ettiklerini belirten Yardımcı Doç. Dr. Seçkin Akküçük, “Bezoarlar çok nadir görülür, çok sık görülmez sindirilmemiş bazı sebze gıda artıkları birikebilir midede buna Phytobezoar diyoruz. Saç yeme alışkanlıkları olabilir, bazı psikolojik rahatsızlıklardan dolayı Trikobezoar diyoruz. Hatta literatürde bu Rapunzel sendromu olarak da geçer. Rapunzelin özel masalı vardır, kuleden saçlarını uzatarak kurtulmaya çalışan bir prensesin hikayesi buradan esinlenilmiş bir Rapunzel sendromu adı verilmiş.

“Saç yeme alışkanlığıyla ortaya çıkan Trikobezoar vardı”

Çoğunlukla mide ne görülür, nadiren ince bağırsaklarda görülür. Bu hastamızı ilginç kılan özelliklerden bir tanesi hem midede hem de ince bağırsakta ayrı ayrı izole bezoarlarının olmasıydı. Bazen de çok çok daha nadiren de verilen ilaçların erimemesi sonrasında oluşabilir hatta ve hatta yeni doğan ya da sonrasındaki bebeklik aşamasındaki çocuklarda sütün sindirilememesine bağlı olabilir ama onları çok çok nadir görüyoruz. En çok gördüğümüz Phytobezoar’dır sonrasında Trikobezoar yani saç yeme alışkanlığıyla ortaya çıkan bizim hastamızdaki de Trikobezoar vardı. Umuyoruz ki bundan sonra o alışkanlığından da kurtulması üzerinde gerekli desteği alacaktır.

“Hastamızın midesi kanamaya yakın derecede iltihaplanmıştı”

Bezoarlar çoğunlukla geç fark edilirler çünkü belirli bir boyuta gelene kadar klinik vermezler. Eğer hastaya yakınları da bu alışkanlığından dolayı bir şeyden şüphelenmemiş hekime gitmemişlerse de bu hastamızda da olduğu gibi artık ilerlemiş tıkanıklıklara yol açmış durumda olurlar. Bazen kanamaya yol açabilirler hastamızda kanama yoktu ama midesi kanamaya yakın derecede iltihaplanmıştı. İlaçla tedavisi pek mümkün değildir maalesef dediğimiz o Phytobezoar sebze artıkları ya da çocuklarda görülen laktobezoarlar belki eritici enzim ya da asitli gıdalarla içeceklerle eritilmeye çalışılsa da çoğu zaman cerrahi gerekir. Trikobezoar zaten ilaç tedavisinin yeri yoktur. Dolayısıyla ameliyat gerekiyor ve bizde ameliyatımızı başarıyla gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.