Bursa Belediyeler Birliği’nde gündem Filistin
  • HaberON6
  • Genel
  • Bursa Belediyeler Birliği’nde gündem Filistin

Bursa Belediyeler Birliği’nde gündem Filistin

ABONE OL
21 Ekim 2023 08:01
Bursa Belediyeler Birliği’nde gündem Filistin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa Belediyeler Birliği ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, dünyanın önemli bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, “Yerel yönetimler olarak nasıl kentsel dönüşümü konuşuyorsak, dünya sisteminin de acilen bir dönüşüme girmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar başkanlığındaki Bursa Belediyeler Birliği’nin eğitim seminerine; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, üye belediyelerin meclis üyeleri ve bürokratları katıldı.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Bursa Belediyeler Birliği Başkanı Mustafa Dündar, bu
toplantıyı geçtiğimiz Şubat ayında planladıklarını fakat deprem felaketi nedeniyle ertelediklerini belirterek, “Bu toplantımızda gündem İsrail’in Filistin’e yönelik katliamı ve soykırımı. Diğer yerel konularımız ve ihtiyaçlarımız önemli ama ülkemizin güvenliği her şeyden önce gelir. Güvenlik olmadan, geleceğimizi görmeden iş yapmak çok zor.” dedi. Dündar: “Dünyanın acilen dönüşüme ihtiyacı var” Dünyadaki gelişmeleri herkesin yakından takip etmesinin önemine değinen Başkan Dündar, “Belediyeler olarak genelde imar ve kentsel dönüşüm konularını konuşuyoruz ama bundan sonraki süreçte dünyadaki sistemin dönüşümünü de konuşmamız gerekiyor. Çünkü, ortada çok ciddi bir sıkıntı var. Dünyayı yöneten bu sistem, algısıyla her şeye hâkim bir noktada. Görüyoruz ki, bizlerin
insan hakları ve özgürlükler konusunda sürekli atıfta bulunduğumuz Avrupa ve Amerika,
Filistin’deki katliamı ve zulmü görmüyor. Üstelik, bu kural tanımadan yapılan saldırıları sanki Filistin halkı yapmışçasına lanse ediyorlar.” diye konuştu.
Dünya sistemindeki bu çarpıklığı, çifte standardı ortadan kaldırmak için yeni bir dönüşüme ihtiyaç olduğunun altını çizen Dündar, “Dünyadaki gelişmeler hakkında sürekli bilgi sahibi olmamız  gerekiyor. Bu bilgilerin kaynaklarını ve doğruluğunu da iyi araştırmalıyız. Bizler de bu düşünce ile Mete Yarar hocamızla bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte neler olacak, nasıl hareket etmemiz gerekir bunları konuşmamız, tartışmamız lazım. Bu konuları özellikle biz yerel yönetimlerin de çok iyi bilmesi lazım. Sadece temizlik, park bahçe işleri ile ilgilenemeyiz. Çünkü, sürekli toplumun içerisindeyiz. Filistin meselesini toplum bize soruyor. Toplumu doğru bir şekilde
aydınlatmamız için bu toplantılar ve programlar çok önemli. Böylece, önce kendi yaşadığımız yerde birlikteliği sağlayacağız. Güçlü olacağız. Türkiye’nin sınırları sadece mevcut sınırlarından itibaren değil. Türkiye’nin sınırları çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Biz gönül coğrafyasının her yerinde olmak zorundayız.” diyerek sözlerini tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.