BURSA’DA “BİR BİLENLE BİLGE NESİL” PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI
  • HaberON6
  • Genel
  • BURSA’DA “BİR BİLENLE BİLGE NESİL” PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

BURSA’DA “BİR BİLENLE BİLGE NESİL” PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

ABONE OL
28 Eylül 2023 08:08
BURSA’DA “BİR BİLENLE BİLGE NESİL” PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa / Ara Haber Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube’nin proje ortağı olduğu, Bursa Genç Memur Sen’in hayata geçirdiği “7. Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi kapsamındaki “Kitap Okuma” yarışmasında dereceye giren öğrenciler Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile ödüllerine kavuştu.

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube ve Genç Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği’nin bu yıl 7’ncisini düzenlendiği “Bir Bilenle Bilge Nesil Kitap Okuma Projesi” ödül töreni Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen projenin ödül törenine AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcıları Ferhat Erol, Salih Bahadır, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Deniz, Genç-Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı, Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, Memur-Sen’e bağlı sendika ve komisyon başkanları ile yönetimlerinin yanı sıra çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. Programda Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri mini bir konser verdi.

Selamlama konuşmalarını yapmak için ilk olarak kürsüye gelen Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, “Bu yıl 7’ncisini düzenlediğimiz ödül törenimize hoş geldiniz. Böylesine anlamı bir çalışmada bizlere destek olan İl Milli Eğitim Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize ve öğrencilerimizi yüreklendirip okumalarını sağlayan adanmış öğretmenlerimize, her zaman desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a ve kıymetli öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Nice başarılı programlarda birlikte olmayı temenni ediyor, saygı ve sevgi ile hepinizi selamlıyorum” dedi.

REİSOĞLU, “KİTAP İNSANIN YOLUNU ÇİZER”

Bu güzel organizasyonda emeği geçenleri hürmetle selamladığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Reisoğlu, “Öncelikle bu şekilde kitapla buluşmuş olan gençlerin olduğu organizasyonda kendimi şanslı hissediyorum. Bugün ekran terörüyle çocuklarımızın tehdit edildiği bu dünyada, çocuklarımızı kitapla buluşturmak gerçekten çok zor. Kitap okuyarak yarıştığınızı düşünüyorsunuz ama esasında kitap okuyarak yaşadınız. Kitap aydınlatır, insanın yolunu çizer. Bu anlamda kitap okuyarak her daim yolunuzun açılmasını dilerim. Okuduğunuz kitaplar, yolunuza ışık olsun. Bu güzel proje Bursa’mıza hayırlı olsun.” diye konuştu.

BALCI, “OKUMAK ZEKAYI KİBARLAŞTIRIR”

“Atanmış değil adanmış bir ruhla gençlerimize değer vererek onları kitapla buluşturan herkesi selamlıyorum” diyerek sözlerine başlayan, Genç-Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı, “Okumak zekayı kibarlaştırır. Bugün gençlerin ayrıştırıldığı bir dönemde, kitabı kendine yol gösterici olarak gören gençlerimiz de yer alıyor. Gittiğimiz bütün programlarda kitapla yürümenin ne kadar güzel ve geleceğimize nasıl bir teminat olduğunu görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Türkiye’nin gençlerine güveniyoruz. Programımızın gerçekleşmesinde emek veren tüm teşkilatlarımıza çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

DENİZ, “DÜNYA ANCAK OKUYARAK, GELİŞTİRİLEBİLİR”

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Deniz ise şu ifadeleri kullandı: “Çok kıymetli misafirler hepinizi yürekten selamlıyorum. Kurucu genel başkanımız Mehmet Akif İnan, bundan yıllar önce kamu çalışanları için sorumluluk alarak sivil toplumcuk ile mazluma ve mağdura destek olmanın yanında, ders olacak nitelikte değerler oluşturdu. Bunlardan biri olan ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projemiz başta olmak üzere çalışmalarımızın önünü açan herkese teşekkür ediyorum. Bizler kitap ve kalem medeniyetinin mensubuyuz. Bu proje de medeniyetimizi daha diri bir şekilde ayakta tutacak bir alandır. Bugün geldiği noktada göğsümüzü kabartan bu projemizin çok basit bir fikri vardı. Dedik ki bir kitap, bir kalem ve bir öğretmen… İşte bu üç unsur bir araya geldiğinde harika eserler çıkartabiliriz. Dünya ancak okuyarak ve okutarak geliştirilebilir. Medeniyeti geliştirecek bilgeliğin kodları hâlâ duruyor. Bursa ilimizde projeye destek veren sizler sayesinde halka genişlemeye devam ediyor. Dalga dalga büyüyen bir ekim ayı yaşıyoruz. Ben burada Türkiye’nin akademik birliğini görüyorum. Bu projeye katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

AKTAŞ, “GENÇLER VE GELECEK İÇİN TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER EDİYORUZ”

Proje kapsamında salonu dolduran öğrencilere seslenen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, “Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Şu an içinde bulunduğunuz psikolojiyi az çok tahmin ediyorum.  Gelecek kaygısı yaşıyor olabilirsiniz. Karşınızda bizzat bir örnek olarak bulunuyorum. Zamanında ben de eğitim döneminde sorunlarla karşılaştım, benim de başımdan hikayeler geçti. Milletvekili, belediye başkanı, il milli eğitim müdürü veyahut öğretmen olmak için sizi sürükleyecek, en azından lise mezunu anne babanız var. İrade sizin elinizde. İstediğiniz takdirde her şeyi yapabilirsiniz. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Her şeyin çok hızlı tüketildiği, Amerika’da yaşanan bir olayın bir saat sonra tüm dünyaya yayıldığı bir teknoloji çağındayız. 19 yılı geçkin süredir belediye başkanlığı yapıyorum. Gerçekten geleceğimiz olan gençler olarak böylesine özel programına emek verdiğiniz için teşekkür ederim. Gençlikle, gelecekle derdi olan kim varsa belediye olarak tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. İnşallah okuduğunuz bu kitapların ne anlam ifade ettiğini, sizi ne kadar zenginleştirdiğini ilerki yıllarda çok daha iyi anlayacaksınız. Selam olsun size ve bu emeği veren anne ve babalara, selam olsun size destek veren öğretmenlerimize.” dedi.

MESTEN, “TÜRK DÜNYASINA AİT ESERLERE YÖNELMEMİZ LAZIM”

Bu yıl yarışmada okutulan kitapların ismini duyunca çok mutlu olduğunu ifade eden AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, “4 önemli yazarın birer kitabını okuyan öğrencilerimiz kompozisyon hazırladı. Önemli bir yazarımız olan Mustafa Kutlu, milli ve manevî değerlerimize öncülük eden bir isim. Kendisi ile birebir tanışma fırsatı bulmuş biri olarak bunu söylüyorum. Gençlerimizin, daha fazla araştırma yapmasını dilerim. Esasen bizim Türk dünyasına yönelmemiz gerekiyor. Herkes batılı yazarları okumak için adeta yarış içinde. Halbuki bizim Türk dünyasına ait çok önemli eserlerimiz ve yazarlarımız var. Eğer biz entelektüel yapıya sahip olacaksak okumalı ve bilmeliyiz. Hayata atıldıktan sonra ne kadar sevseniz bu fırsatları bulamıyorsunuz. Tarihimize ve medeniyetimize sahip çıkacak eserlere sahip çıkmamız lazım. Bu medeniyeti yeniden kurma gücü siz öğrenciler sayesinde, bizde var. Yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik eder, bu güzel projeye emek veren herkese saygılarımı sunuyorum.” dedi

 

Konuşmaların ardından programda ödül törenine geçildi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler ise şu şekilde sıralandı:

1’İNCİLİK ÖDÜLLERİ

Yazar : Mustafa KUTLU

Eseri:  “Yokuşa Akan Sular”

Gemlik AİHL’den Abdurrahman ÖZCAN

Danışman Öğretmen: Mehmet TAŞTEKİN

 

Yazar : Cengiz AYTMATOV

Eseri:  “Gün olur Asra Bedel”

Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi’nden Yaren ESER

Danışman Öğretmen: Zübeyde ÇAĞLAR

 

Yazar : İskender PALA

Eseri:  “Efsane”

Rasim ÖZDENÖREN Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Yusuf ÇAKMUR

Danışman Öğretmen: Fatih ÖNAL

 

Yazar : Rasim ÖZDENÖREN

Eseri:  “Gül Yetiştiren Adam”

Bursa Atatürk Anadolu Lisesinden Seda DERMAN

Danışman Öğretmen: Ümmühan SAĞLAM

 

 

2’NCİLİK ÖDÜLLERİ

Yazar : Mustafa KUTLU

Eseri:  “Yokuşa Akan Sular”

Yenişehir Yusuf ATEŞ Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Rabia ERDEM

Danışman Öğretmen: Gülümşah ÖZTEKİN

 

Yazar : Cengiz AYTMATOV

Eseri:  “Gün olur Asra Bedel”

Şehit Fevzi BAŞARAN Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Sümeyye Betül NAİCİ

Danışman Öğretmen: Sebahattin ALBAYRAK

 

Yazar : İskender PALA

Eseri:  “Efsane”

Nizam KARASU Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Kevser SALI

Danışman Öğretmen: Havva DEDEOĞLU

 

Yazar : Rasim ÖZDENÖREN

Eseri:  “Gül Yetiştiren Adam”

Şehit Fevzi BAŞARAN AİHL’den Sena ÖZTÜRK

Danışman Öğretmen: Sebahattin ALBAYRAK

 

3’ÜNCÜLÜK ÖDÜLLERİ

Yazar : Mustafa KUTLU

Eseri:  “Yokuşa Akan Sular”

Turhan TAYAN Anadolu Lisesi’nden Fatma Yaren KOÇ

Danışman Öğretmen: Melek Reyhan ATAÇ

 

Yazar : Cengiz AYTMATOV

Eseri:  “Gün olur Asra Bedel”

Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Zeynep ATAŞ

Danışman Öğretmen: Mehmet TAŞTEKİN

 

Yazar : İskender PALA

Eseri:  “Efsane”

Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nden Ayça TURHAN

Danışman Öğretmen: Gökhan ÖZKAN

 

Yazar : Rasim ÖZDENÖREN

Eseri:  “Gül Yetiştiren Adam”

Turhan Tayan Anadolu Lisesi’nden Aslı GÜLER

Danışman Öğretmen: Melek Reyhan ATAÇ

 

Bursa / Ara Haber

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.