Zararlı kozmetik ürünleri listesi yayınlandı
  • HaberON6
  • Genel
  • Zararlı kozmetik ürünleri listesi yayınlandı

Zararlı kozmetik ürünleri listesi yayınlandı

ABONE OL
16 Mart 2023 11:04
Zararlı kozmetik ürünleri listesi yayınlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı, 2022 yılı dördüncü üç aylık dönem (Ekim-Kasım-Aralık) kozmetik ürünlerin piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerine dair raporu kamuoyu ile paylaştı.Halk sağlığını hiçe sayan sahtecilerin, sosyal medya üzerinden yaptıkları reklamlarla sağlığa zararlı ürünleri nasıl sattıkları gün yüzüne çıktı.Denetimler sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz oldukları tespit edilen ürünler imha edilirken üretici firmalara cezai işlem uygulandı.

Sahte ürünler imha edildi

Kurumdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:2022 yılı kozmetik denetimleri, risk analizi yapılarak özellikle piyasadaki teknik düzenlemeye aykırı (uygunsuz) ürünlerin tespitine yönelik planlanmıştır. Bu istikamette öncelikle piyasadaki bildirimsiz ürünlerin tespitine yönelik denetimler gerçekleştirilmiştir. Yapılan etkin denetimler neticesinde elde edilen verilerle (162 teknik düzenlemeye aykırı ürün tespiti) hedeflenen sonuca ulaşılmıştır. Mahkemeler, savcılıklar, emniyet ve jandarma kuvvetleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından ulaşan ve incelemeler neticesinde sahte-kaçak-taklit olduğu belirlenen 52 bin 890 adet parfüm ve deodorant 5324 sayılı Kozmetik Kanunu uyarınca güvensiz ürün çerçevesine alınmış olup üreticisi belli olmayan bu ürünler için yalnızca imha işlemi uygulanmıştır.

203 üründen 25’i denetimi geçti

Denetlenen 203 kozmetik ürünün sadece 25’nin teknik düzenlemelere uygun olarak üretildiği, 162’sinin düzenlemelere aykırı olarak üretildiği 16’sının ise tamamen güvensiz olduğu tespit edildi.Sahtecilere 545 bin 340 TL para cezası kesildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı’nın kamuoyu ile paylaştığı 16 güvensiz ürünün markası şöyle sıralandı:1.Sanyel Şampuan Sedefli 5 kg
2.“Molina” markalı Minevital Şampuan 300 ml adlı ürünler
3.The Natural Ritualist Keratine Repair Rescue Kırık Uç Onarıcı Hair Care 75ml
4.LipmaX Lip Gloss No:101
5.LipmaX Lip Gloss No:102
6.LipmaX Lip Gloss No:103
7.LipmaX Lip Gloss No:104
8.LipmaX Lip Gloss No:105
9.LipmaX Pearly No:21
10.LipmaX Pearly No:22
11.LipmaX Pearly No:23
12.LipmaX Pearly No:24
13.LipmaX Pearly No:25
14.Fiora Saç Serumu
15.Venzen Collagen Protein Line Carving TonerKolajen Tonik
16.Venzen Moist Repair Essence LiquidNiasinamid Özlü Leke Kremi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.