DOLAR

32,7970

1.57%
EURO

35,1601

0.58%
ALTIN(gr)

2.457,25

2,79%
BİST 100

10471.32

2,79%
  • HaberON6
  • Ekonomi
  • CHP Bursa Millet Vekili Özkan deprem sonrası TBMM’ye araştırma önergesi sundu

CHP Bursa Millet Vekili Özkan deprem sonrası TBMM’ye araştırma önergesi sundu

ABONE OL
9 Mart 2023 09:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksel Özkan Araştırma Önergesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Yaşanan depremlerin ardından bölgede oluşan barınma, hijyen ve sanitasyon sorunları, sağlıklı içme suyuna ulaşamama gibi birçok neden salgın hastalık riskini artırmaktadır. Kurulan çadır ve konteyner kentlerde hayatlarını idame ettirmek zorunda kalan vatandaşlarımıza Covid-19, İnfluenza, Sreptokok A, uyuz, bitlenme, kızamık ve ishalli hastalıklar gibi bulaşıcı hastalıkların yayılma riskinin artabileceği aşikardır.”

Asbest Çok Ciddi Bir Sorun

Depremde yıkılan binaların birçoğu inşa edilirken asbest kaynaklı bir kısım yapı malzemelerinin kullanıldığına dikkat çeken Özkan, “Enkazlarda insan sağlığı ve ekosisteme zararlı çok sayıda madde bulunuyor. Bu maddelerin başında asbest ve izolasyon malzemelerinde kullanılan zararlı kimyasallar geliyor” dedi.
Enkaz kaldırma çalışmalarının ilgili yönetmeliklere uygun olmayan bir şekilde yapılmasına devam edildiğini belirten Özkan, “Molozların içerisinde bulunan çok sayıda zararlı kimyasalların havaya ve yer altı sularına karışarak ileride telafisi çok güç hastalıklara yol açacaktır” dedi.

İyileştirme Programı Uygulanmalı

Depremde yakınlarını kaybeden veya yaralanan vatandaşlar ve özellikle çocukların yaşadığı ağır psikolojik travmaların uzun yıllar devam edebileceğinin altını çizen Özkan, buna yönelik iyileştirme programlarının ivedilikle uygulanması gerektiğini vurguladı.
Yüksel Özkan, deprem sonrasında oluşan olumsuz yaşam koşullarının, çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılması, tespit edilmesi ve çözüm yollarının bulunması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Meclis Araştırma Önergesi sunduğunu belirterek, konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. GazeteAbc

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.