DOLAR

32,7878

1.53%
EURO

35,1602

0.53%
ALTIN(gr)

2.456,52

2,76%
BİST 100

10471.32

2,76%
  • HaberON6
  • Ekonomi
  • Mesut Şehitoğlu’ndan 5 Kat ve üzeri Konutlar için çelik yapı önerisi

Mesut Şehitoğlu’ndan 5 Kat ve üzeri Konutlar için çelik yapı önerisi

ABONE OL
8 Mart 2023 06:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehitoğlu, deprem gündemiyle toplanan Nilüfer Belediye meclisinde gerçekleştirdiği konuşmada Nilüfer Belediye Meclisi’nin alacağı kararların önemine vurgu yaparak, Nilüfer Arama Kurtarma (NAK), Şantiye Şefliği ve inşaatlardaki denetim mekanizmaları başta olmak üzere farklı önerilerde bulundu. Nilüfer Belediye Meclisi, Mart ayı olağan toplantısının ilk oturumunu Barış Meclisi Salonu’nda gerçekleştirdi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısı, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için yapılan saygı duruşuyla başladı.

“ÇELİK YAPILARI, 5 KAT VE ÜZERİ YAPILARDA UYGULAYABİLİR MİYİZ? SORGULAMAMIZ GEREKİYOR”

Şehitoğlu, Türkiye’de örneği olmayan çelik yapıların gündeme getirilmesi gerektiğini ifade ettiği açıklamasında; “Meclis olarak alacağımız her kararın ne kadar büyük önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Alacağımız herhangi bir kararın ilerleyen süreçte çeşitli kurum veya kuruluşlar tarafından mahkemelere sevk edilse dahi, o kararın doğruluğuna ve halkımıza fayda sağlayacağına inanıyorsak bizim o kararları mutlak süratle almamız gerekiyor. Bugün Türkiye’de örneği olmayan çelik yapıları, 5 kat ve üzeri yapılarda uygulayabilir miyiz? Kat yüksekliğine göre çelik yapı şartı getirebilir miyiz? Bunu sorgulamamız gerekiyor. Meclis olarak ihale yapma yetkisi, borçlanma yetkisi gibi birçok konuyu burada tartışıp oy birliği veya oybirliğiyle karara bağlayabiliyoruz ancak plan notlarına veya plan notu benzer olayları meclis kararlarıyla birlikte ilgili komisyonlarca alabilirsek, deprem öncesi ve sonrası için sağlıklı bir planlama yapabiliriz.” ifadelerini kullandı.

“ŞANTİYE ŞEFLİĞİ KONUSUNDA CİDDİ EKSİKLİKLER VAR”

Yapı güvenliği için en önemli faktörün denetim olduğuna vurgu yapan Şehitoğlu, “Yapım/yıkım işlerini yapı müteahhidi adına yöneterek uygulayan teknik personel olan Şantiye Şefi yönetmeliğinin yeniden gözden geçirilmesinde büyük fayda var. Birçok yapının tüm yönetmeliklere uygun olmasına rağmen uygulamada ki eksiklikler ve denetim mekanizmalarının görevinin tam olarak yerine getirememesi sebebiyle vatandaşlarımıza mezar olan yapıları maalesef izlemeye devam ediyoruz. Bu duruma seyirci kalmamalıyız. Mutlak suretle şantiye şefliğinin sağlam zeminlere oturtularak, yeni bir denetim mekanizması ile sözde yönetmeliklere uygun ancak uygulamada ortaya çıkan eksikliklerin acilen giderilmesi gerekiyor.”  ifadelerini kullandı. 

“ARAMA KURTARMA EKİPLERİNİN SAYISININ ARTMASI İÇİN TEŞVİKLER UYGULAMALIYIZ”

Geçtiğimiz yıllarda Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ekiplerini ziyaret ettiğini belirten Şehitoğlu, Nilüfer Belediyesi personeline çağrıda bulunduğu açıklamasında öneride bulundu. Şehitoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “2004 yılında Kent Konseyi çatısı altında yola çıkan ve 2011 tarihinde dernek statüsüne ulaşan NAK Arama Kurtarma Merkez Bursa ekibiyle, İstanbul, Muğla, İzmir ve Karabük Birimleri ile Türkiye genelinde yüzlerce gönüllüden oluşuyor. Yapılan arama kurtarma ve insani yardım operasyonlarının tümü NAK Arama Kurtarma çatısı altında bulunan gönüllülerce sürdürülmektedir. Günlük yaşantıda çeşitli meslek gruplarından olan bu gönüllüler NAK Arama Kurtarma üyesi olma kararı aldıktan itibaren, dernek çatısı altında yapılan teorik ve pratik eğitimlerle zaman içerisinde operasyonların aktif kısmında yer almaktadırlar. Nilüfer Belediyemiz 3 bin çalışanı ile Türkiye’nin en büyük yerel yönetimlerinden biri arasında yer alırken; özellikle teknik ekip, güvenlik ve benzeri pozisyonlarda görev yapan Nilüfer Belediye personelimizin başta arama kurtarma olmak üzere gerekli eğitimlerin ardından NAK’da gönüllü olarak çalışmaları için teşvik uygulamamız gerekiyor. Toplu iş sözleşmelerinde gönüllü olarak arkadaşlarımıza çeşitli teşvik veya ödüllerle arama kurtarma ekiplerimizdeki deneyimli arkadaşlarımızın sayısını hızla artırmalıyız. Meclisimizde bütün fikirler, gerçekten çok önemli. Bütün Bursa’nın Türkiye’nin gözü Nilüfer’de Nilüfer’in çok acil ivedilikle bu kararları alması gerektiğini inanıyorum. GazeteAbc

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.